Elektronik yazar kasalar merkezi bilgisayarlarla da irtibata geçerek çeşitli satış merkezlerindeki satılan mal stok seviyelerinin stok kontrolcular tarafından anlaşılmasına da yardımcı olurlar. Merkezi bilgisayar çıkışlarından satış merkezlerinde eksilen mal yerine daha talep edilmeden mal sevki yapılarak, talebin çok olduğu yere arz hızlandırılarak ticarete hareket kazandırılmış olur.

Elektronik yazar kasalar vergi oranlarını, indirimleri otomatik olarak hesapladığı gibi kredi kartlarındaki numaraları da tanıyarak alıcı bankadaki hesabına borç kaydetmek suretiyle hesabı görmekte, böylece lüzumsuz yere paranın elde dolaşmasını önlemiş olmaktadır. Elektronik yazar kasalarda geliştirilen bir kolaylık da malın üzerine kodlanmış işaretlerin kasa optik hassas elemanı ile okunması ve herhangi bir tuşa basmaksızın kayıt ve fatura verebilmesidir. Bu kodlu işaretler malın cinsini, stok numarasını, fiyatını ve daha birçok özelliğini tanıtmak için kullanılır.

Optik okuma elemanlı elektronik yazar kasalarla işlem tuşlu elektronik kasalara nazaran on misli süratle yapılır. Ayrıca insan faktörü tamamen ortadan kalktığı için hata yapma oranı büyük ölçüde azalır, hatta hiç kalmaz.

Otomatik yazar kasaların firmalara stok kontrol, fiyat analizleri, kasa hesaplarını yapmada sağladığı kolaylıklar yanında vergi miktarlarını da kendiliğinden hesapladığı için büyük muhasebe işlemlerine gerek kalmaz.

Doğru POS YAZAR KASA SİSTEMİ seçimi için yandaki linki tıklayınız; www.omni.com.tr