Yazar kasa, satış merkezlerinde satılan malın cinsini, miktarını fiyatını, vergilendirme ve indirimini otomatik olarak kaydeden ve bunları fatura şeklinde bir kağıda yazan tuşlu, hafızalı hesaplayıcı elektonik  kasadır.

Yazarkasa Avantajları :

– Vergi oranlarını, indirimleri otomatik olarak hesaplar.
– Stokların kontrolunu, fiyat analizlerini, kasa hesaplarını yapmada kolaylık sağlar.
– Vergi miktarlarını kendiliğinden hesapladığı için büyük muhasebe işlemlerine gerek kalmaz.
– Optik okuma elemanlı elektronik yazar kasalarla işlem tuşlu elektronik kasalara nazaran on misli hızla olur.
– İnsan faktörü tamamen ortadan kalktığı için hata yapma oranı büyük ölçüde azalır hatta hiç kalmaz.

YAZARKASA’NIN TARİHİ

İlk yazar kasa 1879 senesinde Amerikalı James Ritty tarafından gemi şaft devir sayacının çalışması esas alınarak yapılmıştır. Yazar kasa bir saat gibi çalışıyor ve akrep ibresi doları, yelkovan ibresi de sent miktarını gösteriyordu. Yazar kasanın yapılmasında ilk düşünce kasaya giren para ile satılan malın karşılaştırmasını yaparak kasiyerleri kontrol etmekti jump4love.com login.

Mekanik olan ilk yazar kasalar birçok dişli, kol, pin, kam, bağlantı parçalarından meydana gelmekteydi. Mekanik yazar kasalarda tuşa basıldığı vakit miktar gösterge kadranında okunurdu, bu miktar bir kağıt üzerine yazılır, peş peşe yapılan ilave miktarları toplanarak netice elde edilirdi ve sonunda kasa açılırdı.

Bu çalışma şekli bir otomobilin kilometre gösterge ve sayıcısından hemen hemen farksızdır. Mekanik yazar kasalar çok yer işgal etmesi, hareketli kısımlarının çok olmasından dolayı arıza yapması sebebi ile yerini çok daha üstün kabiliyetlere haiz elektronik yazar kasalara bırakmıştır. Bununla beraber dünya üzerinde milyonlarca mekanik yazar kasa hala görev yapmaktadır.

YAZARKASA VE TEKNOLOJİ

Gün geçtikçe perakende sektörünün hızla büyümesi, cafe, otel, restoran ve otellerin yaygınlaşması sonucunda birçok hatayı beraberinde getiren klasik yazar kasa, kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiş ve teknolojiye boyun eğmiştir. Zamanla teknoloji üzerine temellendirilen yazar kasa, değişik alternatif ve kolaylıklar sunan modelleriyle üretilmeye başlamış ve bunun yanında da kullanıldığı alanlarda hatayı en aza indiren donanımlar ile birlikte sunulmaya başlamıştır. En ince detaylar düşünülerek hazırlanan programlarda dahi bazen kullanıcının isteğini tam olarak karşılayamamaktadır. Bu nedenle günümüzde üreticiler kullanıcılara onların ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayacak birçok seçenek sunmaktadır